• Nadmorski Dwór
  • realizacja 2021
  • współpraca autorska - Akurat
  • inwestor - Invest Komfort
  • zdjęcia - Tomo Yarmush

Nadmorski Dwór to unikatowy zespół zabudowy mieszkaniowej zlokalizowany w urokliwej części Gdańska, tuż przy brzegu zatoki. Inwestycja składa się z czterech apartamentowców, rozległych terenów zielonych oraz wielofunkcyjnego pawilonu, w którym mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do saun, sali fitness, strefy zabaw dla dzieci oraz strefy lounge/coworking. Działkę od plażowego bulwaru oddziela jedynie sosnowy park a wśród budynków odczuwalny jest charakterystyczny nadmorski klimat. Ta unikalna w skali kraju lokalizacja wraz z jej mikroklimatem stała się dla nas kontekstem i podstawowym źródłem inspiracji podczas całego procesu projektowego.

Chcąc stworzyć przestrzenie pełne spokoju i wyciszenia, sięgnęliśmy po paletę zdesaturowanych barw od złamanych bieli po ciepłe, piaskowe szarości. Ręcznie nakładany tynk na ścianach i drzwiach, piaskowane szkło, bielony dąb na podłogach i meblach, tkaniny o grubym splocie i szczotkowany trawertyn to materiały, które wybraliśmy ze względu na ich pełen klasy, naturalny charakter. Świadomie unikaliśmy mocnych kontrastów stawiając raczej na subtelne akcenty, które pełnią rolę swoistej biżuterii we wnętrzach. Detale nawiązujące do bogatej historii Gdańska, który kiedyś był uważany za światową stolicę bursztynu, zostały wykonane na zamówienie ze złoto-brązowej żywicy i przewijają się we wnętrzach całej inwestycji, szczególnie na klatkach schodowych jako elementy oznaczeń mieszkań i pięter.

Poprzez minimalistyczne podejście podkreślamy jednorodność i spójność projektu, skupiając się na tym, co istotne i odrzucając wszystko, co zbędne. Kładziemy nacisk na otwarte, czyste przestrzenie pełne światła dziennego i naturalnych materiałów o surowym charakterze. To podejście jest szczególnie uwidocznione w betonowych ścianach z odciśniętym, sosnowym deskowaniem, które zostały wylane na miejscu zgodnie z naszymi wytycznymi. Szczere i bezkompromisowe zabiegi projektowe zestawiamy z miękkimi kształtami i fakturami, tworząc nieoczywiste połączenia. Holistyczne podejście do projektu zostało również odzwierciedlone w układzie funkcjonalnym pawilonu, gdzie przestrzenie o różnych charakterach i przeznaczeniach płynnie przenikają się zachowując wizualną spójność oraz umożliwiając ciągłe, niczym nieprzerwane doświadczanie miejsca.