Opacka to wyjątkowy projekt, nad którym prace zajęły nam blisko 3,5 roku. Podjęliśmy się zaprojektowania wnętrz kameralnego zespołu apartamentów, zlokalizowanego w sercu Oliwy, niezwykle urokliwej zabytkowej dzielnicy Gdańska, wśród starych kamienic, tuż obok archikatedry i zespołu opactwa cystersów. Zależało nam aby wnętrza korespondowały z charakterystycznym otoczeniem i w nowoczesny sposób do niego nawiązywały. Klimatu starej Oliwy nie pokazujemy jednak dosłownie, staramy się działać subtelnie, nawiązując paletą barw, faktur i rzemieślniczym podejściem uwidocznionym w detalach. Zbudowaliśmy język wizualny oparty na palecie wysokiej klasy materiałów, takich jak kamień, miedź, drewno orzechowe i szkło wzorzyste. Naturalna miedź z czasem pokrywa się patyną i nabiera wyjątkowego, wiekowego charakteru typowego dla tej części miasta.
Staramy się aby projektowane przestrzenie można było „odczuwać” również poprzez dotyk- stąd zróżnicowane faktury- od satynowego wykończenia kamienia i miękkich tkanin po mocno surowe, ziarniste struktury. Wyjątkowo silnym w wyrazie materiałem jest fakturowy beton architektoniczny z widocznym kruszywem, o bardzo wyraźnej, chropowatej strukturze. Widoczny efekt wymagał dopracowania indywidualnej mieszanki ze specjalnie sprowadzanym kruszywem bazaltowym i wielu prób na budowie. Wyeksponowane ściany podkreślają oryginalną tkankę budynku i wraz z innymi materiałami tworzą niepowtarzalne zestawienie tego co surowe i eleganckie. Cały proces nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania całego zespołu, zarówno na budowie jak i po stronie inwestora.
Szczególną uwagę zwracamy na detale, zależy nam aby każde wnętrze odznaczało się indywidualnie zaprojektowanymi rozwiązaniami, które znajdziemy tylko w tej jednej przestrzeni. W projekcie Opackiej – jest to szczególnie widoczne w elementach metaloplastyki, oryginalnych detalach ze stali, miedzi oraz marmurowych akcentach. Nad ich niepowtarzalnym kształtem pracowaliśmy z najlepszymi lokalnymi rzemieślnikami.
Butikowe wnętrza uzupełnia ekspozycja sztuki. Wspólnie z inwestorem, jeszcze na etapie projektowania, podjęliśmy współpracę z gdańską artystką Aleksandrą Józefów, która stworzyła wyjątkowe rzeźby inspirowane otoczeniem, historią miejsca i projektem wnętrz, w którym najważniejszą rolę gra detal uwrażliwiający przestrzeń.
W wypełnionych światłem dziennym przestrzeniach komunikacji, dominuje szary marmur o regularnych, pionowych podziałach zastosowany jako okładzina ścian. Silnym akcentem jest pełna balustrada z miedzi pnąca się w formie wstęgi od parteru po ostatnią kondygnację. Dopełnieniem są indywidualnie projektowane portale drzwiowe z drewna orzechowego z miedzianymi detalami. Masywne przeszklenia na całą wysokość klatki schodowej zacierają granicę między wnętrzem budynku a przestrzenią na zewnątrz.